BIBLIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arhandeo Mihailo ?

Ići dole

Arhandeo Mihailo ? Empty Arhandeo Mihailo ?

Počalji od Glasnik 2024-02-13, 19:33

Ko je Mihailo?
Mnoga mišljena su bila data kao odgovor na ovo pitanje. Neki veruju da je Mihael (ili Mihajlo) neki visoko rangirani anđeo; drugi veruju da je on anđeo koji je bio prvi stvoren. Ipak, drugi se drže uverenja da je Mihael jedno ime za Isusa. Šta Biblija kaže o identitetu Mihaela?  Da li Biblija daje odgovor na ovo pitanje, i ako daje, šta tačno kaže?

U ovom proučavanju sledićemo metod koji nam je postavljen u Isaija 28:10: „Jer „uput po uput, uput po uput, načelo po načelo, načelo po načelo, ovde malo, onde malo.” Hajde da prođemo kroz Pismo.

„Kad je Jošua bio kod Jerihona, podigao je oči i pogledao, a pred njim je stajao čovek s mačem u ruci. Jošua mu je prišao i upitao ga: Jesi li na našoj strani ili na strani naših neprijatelja? A on mu odgovori: Ni na jednoj; ja sam došao kao knez Gospodnje vojske. Tada Jošua pade ničice na zemlju i duboko se pokloni pa mu reče: Šta moj gospodar govori svom sluzi? A knez Gospodnje vojske odgovori Jošui: Izuj sandale sa svojih nogu, jer je mesto na kome stojiš sveto. Jošua je učinio tako.“ (Jošua 5:13-15)

Iz ovih stihova možemo videti da se biće koje je stajalo pred Jošuom sa mačem u ruci, predstavilo kao „knez vojske GOSPODNJE.“ Ko je činio vojsku Gospodnju? Odgovor nalazimo u Psalmi 148:2-3: 

„Hvalite ga, svi anđeli njegovi! Hvalite ga, sve vojske njegove! Hvalite ga, sunce i meseče! Hvalite ga, sve zvezde sjajne!“ 

Prema ovom stihu, anđeli čine vojsku Gospodnju. Takođe nalazimo u Psalmi 103:20-21: „Blagosiljajte Gospoda, anđeli njegovi, moćni i silni, koji izvršavate reč njegovu, slušajući glas njegove reči! Blagosiljajte Gospoda, sve vojske njegove, sluge njegove, vi koji vršite volju njegovu!“ (Psalmi 103:20-21)

Iz ova dva stiha postaje veoma jasno da anđeli predstavljaju vojsku Gospodnju. Sada kada smo to videli Pismom, bezbedno možemo reći da je biće koje je Jošua video bilo „knez“ Gospodnjih anđela ili „knez“ vojske anđela. I ovde moramo postaviti sebi veoma važno pitanje. Da li je neophodno da knez Gospodnjih anđela i sam bude anđeo? Drugim rečima, da li je ovaj knez anđela, stvoreno biće? Odgovor ćemo pronaći u Jošuinoj reakciji na reči onoga ko se predstavio kao „knez vojske“ (anđela).


Poslednji put izmenio Glasnik dana 2024-02-14, 20:33, izmenio ukupno 9 puta
Glasnik
Glasnik

Broj poruka : 2521
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Arhandeo Mihailo ? Empty Re: Arhandeo Mihailo ?

Počalji od Glasnik 2024-02-13, 19:34

Biblija kaže u Jošua 5:14: „Tada Jošua pade ničice na zemlju i duboko se pokloni pa mu reče: Šta moj gospodar govori svom sluzi?” 
Da li ste zapazili? Jošua se poklonio knezu anđela i knez je to prihvatio. Kada se Jovan u knjizi Otkrivenje poklonio pred anđelom to nije bilo prihvaćeno i Jovan je bio upućen da se klanja samo Bogu. 
„Ja, Jovan, čuo sam i video sve to. A kad sam to čuo i video, pao sam pred noge anđela koji mi je to pokazivao da mu se poklonim. Ali on mi je rekao: Nemoj to činiti! Ja sam samo sluga kao i ti i tvoja braća proroci i kao oni koji se drže reči ove knjige. Bogu se klanjaj!“ (Otkrivenje 22:8-9)

Ovaj stih bi trebalo da bude dovoljan da shvatimo da treba da se klanjamo samo Bogu. Stoga možemo zaključiti da knez vojske (anđela) Gospodnje, koji je prihvatio Jošuino klanjanje, nije bio stvoreni anđeo, već božansko Biće vredno obožavanja i klanjanja. Ne samo da je ovaj knez prihvatio Jošuino obožavanje i klanjanje, već je rekao da je tlo na kome je Jošua stajao bilo „sveto“ (Jošua 5:15). Ovo je dodatni dokaz da knez vojske Gospodnje nije bio stvoreni anđeo. Nijedan anđeo nije posvetio tlo na kojem je stajao; samo u priči o plamenom žbunu, tlo je postalo sveto i to samo zato što je Bog stajao na njemu.
 „Kad je Gospod Bog video kako prilazi da bolje pogleda, pozvao ga je iz grma: Mojsije! Mojsije! A on je odgovorio: Evo me. Tada mu reče: Ne prilazi ovamo. Izuj sandale sa svojih nogu, jer je mesto na kome stojiš sveta zemlja.“ (2. Mojsijeva 3:4-5)
Videli smo iz Biblije da knez vojske (anđela) Gospodnje nije stvoreni anđeo, već je jednak sa Bogom i vredan obožavanja. Hajde da ispitamo drugi stih koji se nalazi u Judinoj poslanici da vidimo šta još možemo da naučimo: 


„Ali kad je arhanđeo Mihailo imao spor s Đavolom oko Mojsijevog tela, nije se usudio da ga osudi hulnim rečima,  već je rekao: Neka te Gospod prekori!” (Juda 1:9)

Iz ovog stiha možemo videti da se arhanđeo zove Mihael. Važno je primetiti da se reč „arhanđeo“ sastoji od dve reči:

1A rh, što znači šef, vladar, knez.

2 Anđela.

Ime Mihael znači „koji je kao Bog“, stoga izraz „Arhanđeo Mihael“ doslovno znači „knez anđela koji je kao Bog.“


Poslednji put izmenio Glasnik dana 2024-02-14, 20:35, izmenio ukupno 11 puta
Glasnik
Glasnik

Broj poruka : 2521
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Arhandeo Mihailo ? Empty Re: Arhandeo Mihailo ?

Počalji od Glasnik 2024-02-13, 19:35

U Juda 1:9 vidimo da je Mihael imao spor sa đavolom oko podizanja Mojsija iz mrtvih. Sotona je onaj koji je „imao silu smrti“ (Jevrejima 2:14), a Isus Hristos je Onaj koji ima „ključeve od smrti i groba“ (Otkrivenje 1:18). Samo Hristos je „vaskrsenje i život.“ (Jovan 11:25)  U Judi 1:9  vidimo da je Mihael ocigledno Isus Hristos jer Isus jedini ima pravo i silu da podigne iz mrtvih, one koji su zarobljenici Sotone. Neko bi ovde mogao prigovoriti i reći – ako je Mihael Isus, zašto je onda rekao, „neka te Gospod prekori“? Drugim rečima, ako je Mikael, Isus Lično, zašto On nije prekorio đavola? Zašto bi se Gospod Isus uzdržao od prekoravanja đavola i uputio ga na Oca? 
Da li ovo znači da Mihael nije Isus, već biće koje nije sposobno da prekori Sotonu? 
Odgovor na ova pitanja nalazimo u Zaharija 3:1-2:

 „Pokazao mi je Jošuu, prvosveštenika, kako stoji pred Gospodnjim anđelom, i Sotonu kako mu stoji zdesna da mu se protivi. Tada je Gospod rekao Sotoni: Neka te Gospod prekori, Sotono! Neka te prekori Gospod koji je izabrao Jerusalim! Zar on nije ugarak izvučen iz vatre?” (Zaharija 3:1-2)
Kao što vidite, Zaharija nam kaže da je „Gospod rekao Sotoni: Neka te Gospod prekori, Sotono! Ovde vidimo dva Bića pod imenom GOSPOD. Prvi „GOSPOD“ (Isus) uzdržao se od prekoravanja Sotone i umesto toga uputio ga na „GOSPODA“ (Oca). Dakle, upućivanje Sotone na Oca, radi prekoravanja, ne predstavlja isključiv dokaz da je Mikael stvoreni anđeo. 
 Isus Hristos, Božji Sin, moze da uputi Sotonu Ocu, kada je vaskrsao Mojsija jer je to učinio kao Jahve i u Zahariji.

Još jedan stih koji baca više svetlosti na Mihaelov identitet nalazi se u Pavlovoj prvoj poslanici Solunjanima: 

„Jer će sam Gospod sići s neba sa zapovedničkim pozivom, s glasom arhanđela i s Božjom trubom, i mrtvi u Hristu ustaće prvi.“ (1. Solunjanima 4:16) 

U ovom stihu nam Pavle kaže da će mrtvi u Hristu ustati kada čuju glas Mihaela arhanđela. U Jovan 5:25 Isus nam kaže da će mrtvi ustati kada čuju glas Sina Božjeg.

 „Zaista, zaista, kažem vam, dolazi čas, i već je tu, kad će mrtvi čuti glas Sina Božjeg, i koji čuju, živeće.“ (Jovan 5:25)
Iz ova dva stiha možemo da zaključimo da je glas arhanđela o kome je govorio Pavle u 1. Solunjanima 4:16, zapravo glas Sina Božjeg. Zasnovan na ovom biblijskom dokazu, veoma je jasno da je arhanđeo Mikael zapravo Isus Hristos, Sin Božji, koji će podignuti mrtve svojim glasom. Štaviše, Biblija nam kaže u Danilo 12:1 da je Mihael, veliki knez, onaj koji stoji i pomaže Svom narodu u vreme nevolje koja će prethoditi Njegovom drugom dolasku.
 „U to vreme ustaće Mihailo, veliki knez koji stoji pomažući sinovima tvoga naroda. I nastaće vreme teskobe kakve nije bilo otkako je naroda pa do tog vremena. U to će se vreme tvoj narod izbaviti, svako ko se nađe zapisan u knjizi.“ (Danilo 12:1)


Poslednji put izmenio Glasnik dana 2024-02-14, 20:41, izmenio ukupno 3 puta
Glasnik
Glasnik

Broj poruka : 2521
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Arhandeo Mihailo ? Empty Re: Arhandeo Mihailo ?

Počalji od Glasnik 2024-02-13, 19:36

 (Mihael, veliki knez) je taj koji će stajati i pomagati Božjem narodu. Isus je obećao da nas nikada neće napustiti i ostaviti; Njegovo obećane se proteže na čitavu večnost, naročito u „vreme teskobe kakve nije bilo otkako je naroda.“ Hristos je Biće u ce univerzumu koje se moze obožavati jer je Bog.
 „Koji budući sjajnost slave i obličje bića Njegovog, i noseći sve u reči sile svoje, učinivši sobom očišćenje greha naših, sede s desne strane prestola veličanstva na visini...
 (Jevrejima 1:3-4)
Isus je  biće koje je obličje bića Očevog. 

 Biblija  o Mihaolu i Isusu.

Mihael je nazvan:

1.Knez – Danilo 10:21

2.Arhanđeo – Juda 1:9

3.Zapovednik anđela – Otkrivenje 12:7

4 Veliki knez – Danilo 12:1

5.Zaštitnik svog naroda – Danilo 12:1

6 „Veliki knez koji stoji pomažući (zalaže se) deci tvog naroda“ Danilo 12:1

7.Mihael je onaj koji je kao Bog

Isus je nazvan:

1.Knez – Danilo 9:25

2.Govori glasom arhanđeoskim – 1. Solunjanima 4:16

3 Predvodnik anđela – Otkrivenje 19:13-16

4.„Knez nad knezovima“ – Danilo 8:25

5.Spasitelj Božjeg naroda  – Titu 3:13

6.Isus je jedini koji se zalaže za Božju decu – 1. Timoteju 2:5

7.Isus je obličje bića Očevog – Jevrejima 1:2,3; Jovan 1:1

Mihael je ime koje je Isus, Božji Sin, nosio pre nego što je sišao na zemlju i postao čovek. On je bio Knez neba.

Mihael je ocigledno drugo ime za  Božansko Biće, Isusa, Sina Božjeg.
I.A.


Poslednji put izmenio Glasnik dana 2024-02-14, 20:20, izmenio ukupno 3 puta
Glasnik
Glasnik

Broj poruka : 2521
Datum upisa : 17.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Arhandeo Mihailo ? Empty Re: Arhandeo Mihailo ?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu